Terapia manualna jest dziedziną, która zajmuje się leczeniem zaburzeń w sferze ruchowej. Jak sama nazwa wskazuje, leczenie problemów z czynnościowymi zaburzeniami narządów ruchu zostaje wykonana za pomocą dłoni terapeuty. Ta metoda leczenia jest znana człowiekowi już od wieków i nadal jest ona popularną dziedziną medyczną. Z czego jeszcze składa się terapia manualna i jak wygląda?

Terapia manualna – jakie są rodzaje?

Terapia manualna to metoda leczenia, która jest wykorzystywana przez fizjoterapeutów oraz lekarzy i specjalistów, który są wykształceni i wyszkoleni w tej dziedzinie. Jest wiele sposobów na leczenie terapią manualną. Jedną z najbardziej popularnych metod jest Ortopedyczna Terapia Manualna. W Polsce najczęściej decydujemy się na metodę, która jest często utożsamiana z kręgarstwem. Warto jednak wspomnieć, że ta terapia może zostać wykonana jedynie przez odpowiednio wykwalifikowane osoby, a na jej temat przeprowadzono liczne badania. To sprawia, że terapia manualna stała się jedną z najskuteczniejszych i najbardziej bezpiecznych metod na leczenie pacjentów, którzy mają wady nerwowo- mięśniowe w układzie szkieletowym.

Terapia manualna – jak wygląda?

Zanim dobierze się rodzaj terapii konieczne jest przeprowadzenie wywiadu z osobą z dolegliwościami wymagającymi leczenia. W czasie wywiadu z pacjentem lekarz musi określić, czy nie ma żadnych przeciwwskazań do rozpoczęcia leczenia. Kiedy specjalista określa, że terapia manualna może zostać wykonana, zaczyna on badanie pacjenta. Na początku określany jest stan zdrowia,  czyli ogólna sprawność ruchowa - czy podczas poruszania się pojawia się ból, a jeśli tak, to gdzie on jest zlokalizowany. Specjalista musi również zwrócić uwagę na takie objawy jak osłabienie sił układu mięśniowego, drętwienie mięśni, czy wszelkie zaburzenia przesuwności tkanek miękkich. Ważne jest również, by lekarz przeprowadził badanie manualne
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15