Masaż jest mechanicznym oddziaływaniem na ciało z zewnątrz o ogromnym znaczeniu dla organizmu. Ma on wpływ zarówno w miejscu dotyku, jak i ogólnoustrojowo w całym ciele. Sam w sobie posiada wartość terapeutyczną, ale może także być uzupełnieniem innego typu terapii.

Oddziaływanie masażu na układ krążenia i limfatyczny

Masaż obniża ciśnienie krwi jednocześnie poprawiając krążenie a tym samym ukrwienie i dotlenienie wszystkich narządów. Przyspiesza detoksykację całego organizmu oraz reguluje przepływ żylny. Wspiera również drenaż limfy do węzłów chłonnych, czyli oddziałuje pozytywnie na układ odpornościowy. Jego celem może być stymulacja układu limfatycznego, przez co tkanki funkcjonują lepiej, a w obrębie uszkodzonych części ciała redukowane są obrzęki - na przykład masaż limfatyczny kończyny dolnej zalecany jest przy różnego pochodzenia opuchliznach nóg.

Wpływ masażu na pozostałe układy

Trudno wymienić w ludzkim organizmie narząd, który nie doświadczałby pozytywów profesjonalnie wykonanego masażu. Na skutek jego oddziaływania ruchomość stawów poprawia się, wspomagany jest wzrost kości i ukrwienie okostnej. Pobudzony zostaje układ trawienny przez stymulację wytwarzania enzymów i pracy jelit. Wśród dobroczynnego wpływu masażu należy także wymienić usprawnienie procesu wymiany gazowej, lepsze ukrwienie płuc i poprawę ich elastyczności.

Znaczącą rolą tego rodzaju terapii jest oddziaływanie na układ mięśniowy i pośrednio – nerwowy. Na skutek umiejętnie prowadzonego masażu dochodzi do relaksacji włókien mięśniowych, co redukuje ból, wywołuje uczucie rozluźnienia. Napięcie mięśniowe stabilizuje się, jest utrzymywane na odpowiednim poziomie. Wszystko to niweluje uczucie zmęczenia i ogólnego dyskomfortu, poprawia kondycję fizyczną i przekłada się na dobre samopoczucie pacjenta.

W dobie nieustannego pośpiechu i napięcia masaż jest terapią nie do przecenienia. Choć znany i stosowany jest od zarania dziejów, to właśnie teraz wydaje się spełniać swoją rolę idealnie – pozwala się wyciszyć, zrelaksować, jednocześnie uwalniając od przykrych dolegliwości.

 

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15