Pierwsza wizyta u fizjoterapeuty może być stresująca nie tylko pod względem samego zabiegu, ale także odpowiedniego przygotowania się do wizyty u specjalisty. Jak się ubrać? Co zabrać ze sobą? Jak wygląda zabieg i diagnoza? Na te i inne pytania w poniższym artykule odpowiedzą specjaliści z rehamobile.pl.

rehabilitacja jak się przygotować rehamobile.pl
Pierwsza wizyta u fizjoterapeuty

Jeśli jeszcze nigdy nie byłeś u fizjoterapeuty, kiedyś musi być ten pierwszy raz. Bez obaw, to nic strasznego i nie musisz się tego obawiać. Jeśli trafisz na osobę profesjonalną, z pewnością zrozumie Twoje obawy czy niepewność.  Pierwszy kontakt fizjoterapeuty z „pacjentem” to zazwyczaj przeprowadzenie wywiadu, badanie funkcjonalne i postawienie diagnozy. Specjalista musi najpierw porozmawiać z Tobą o celu wizyty, Twoich dotychczasowych problemach ruchowych czy bólowych oraz tym, dlaczego zdecydowałeś się tu pojawić. Badanie funkcjonalne z kolei pozwoli określić konkretne problemy, którymi należy zająć się w późniejszej terapii w dochodzeniu do lepszej sprawności, a co za tym idzie – samopoczucia.

Jeszcze kilka lat temu osoba, która zgłaszała się do fizjoterapeuty, zazwyczaj posiadała skierowanie od lekarza oraz aktualne wyniki badań (np. zdjęcie RTG, wyniki obrazowe tomografii, rezonansu oraz ich opisy czy wynik badania USG narządów ruchu).

Obecnie osoby udające się do fizjoterapeuty często robią to na własne życzenie, dlatego szeroki wywiad nt. przebytych chorób, problemów oraz tego czy kiedykolwiek osoba „chora” była poddawana rehabilitacji to żelazna podstawa.

Jak przygotować się do pierwszej wizyty u rehabilitanta?

W zależności od rodzaju rehabilitacji, na jaką planujesz się udać, powinieneś zabrać ze sobą odpowiedni strój:
 

TERAPIA MANUALNA / MASAŻ

Jeżeli udajesz się na terapię manualną lub masaż, Twój strój wierzchni nie ma większego znaczenia. Najważniejszą rzeczą powinna być dla Ciebie bielizna. Załóż taką, w której będziesz czuć się komfortowo, kiedy fizjoterapeuta karze Ci się rozebrać (będzie to niezbędne w celu wykonania zabiegu).

Ważna uwaga dla kobiet: Staniki sportowe nie są wskazane, zwłaszcza jeśli zabieg dotyczy części piersiowej kręgosłupa, ponieważ fizjoterapeuta nie może dokładnie zbadać odcinka przykrytego przez stanik. Jeśli natomiast założysz „zwykły” biustonosz, nie ma potrzeby jego całkowitego zdejmowania podczas wykonywania zabiegu – wystarczy go rozpiąć, leżąc na brzuchu.
 

FIZYKOTERAPIA

Udając się na fizykoterapię, koniecznie załóż taki strój, który da szybki dostęp do okolicy zabiegowej. W większości przypadku odkryty pozostaje tylko obszar, na który przepisane są zabiegi. Chyba, że udajesz się na wodolecznictwo - wtedy weź ze sobą strój kąpielowy, ręcznik oraz klapki.

Przy niektórych zabiegach fizykoterapeutycznych nie ma potrzeby odkrywania ciała. Są to zabiegi z wykorzystaniem pola magnetycznego, które wymagają jedynie zdjęcia wszystkich elementów metalowych stroju - łącznie z biżuterią.
 

ĆWICZENIA / KINEZYTERAPIA

Jeżeli udajesz się na ćwiczenia, polecamy strój sportowy niekrępujący ruchów, buty na zmianę do ćwiczeń na sali gimnastycznej i butelkę wody. Dlaczego? Ponieważ przy rehabilitacji zaleca się nawadnianie organizmu tak samo, jak przy każdym wysiłku fizycznym. Pomimo tego, że nie jest to typowy trening, możesz się zdziwić jak bardzo zmęczyć może kinezyterapia. Weź ze sobą ręcznik i wszystkie rzeczy potrzebne do kąpieli po zabiegu.
 

Co zabrać ze sobą na rehabilitację?

Udając się na pierwszą wizytę u fizjoterapeuty czy rehabilitanta, możesz ułatwić mu pracę, a także przyspieszyć i usprawnić jego diagnozę poprzez zabranie ze sobą kilku rzeczy.
Jeżeli posiadasz jakiekolwiek badania obrazowe, takie jak zdjęcie RTG, rezonans magnetyczny lub tomograf komputerowy, zabierz je ze sobą do fizjoterapeuty. Pomogą mu one w dokładniejszej diagnostyce twojego ciała.

Jeśli natomiast masz jakiekolwiek inne dokumentacje medyczne, np. skierowania, zalecenia i inne tego typu dokumenty od lekarza - również zabierz je ze sobą.

PAMIĘTAJ: Przed wizytą u fizjoterapeuty staraj się nie używać żadnych kremów nawilżających, które mogą sprawić, że Twoje ciało będzie śliskie, co utrudni zabieg.
Jeżeli natomiast chciałbyś odświeżyć się przed zabiegiem lub czujesz się niekomfortowo, weź ze sobą ręcznik i klapki, aby wziąć prysznic przed zabiegiem w gabinecie fizjoterapeutycznym.
 

Jak wygląda wstępne badanie u fizjoterapeuty?

Po przeprowadzeniu wstępnego wywiadu z pacjentem, czas przejść do wspomnianego wcześniej badania funkcjonalnego. Polega ono najczęściej na poruszaniu poszczególnymi kończynami oraz próbie wykonania przez pacjenta określonych przez specjalistę ćwiczeń. Warto wiedzieć, że każdy z fizjoterapeutów ma własne metody badań służące do postawienia finalnej diagnozy, dlatego nie podamy tutaj uniwersalnego schematu badania funkcjonalnego. 

Po określeniu przyczyn bólu, dyskomfortu czy złego samopoczucia, fizjoterapeuta ustala konkretny cel rehabilitacji oraz szczegółowy plan całej terapii. Bardzo ważne w tej kwestii jest odpowiednie komunikowanie się z pacjentem, aby wyniósł on jak najwięcej z rozmów z fizjoterapeutą, ponieważ w procesie rehabilitacji wiele zależy również od niego samego.
Kolejne sesje polegają na prowadzeniu zabiegów z pacjentem. Fizjoterapeuta ocenia prawidłowość wykonywanych ruchów, koryguje błędy. Może odbywać się to za pomocą różnych metod lub działów fizjoterapii, np.:
 
  • kinezyterapia
  • fizykoterapia
  • terapia manualna
  • masaż leczniczy
Jeśli chcesz dowiedzieć się o nich więcej, sprawdź nasz artykuł, w którym opisujemy wszystko co musisz wiedzieć o fizjoterapii.

Jeśli natomiast masz jakiekolwiek pytania dotyczące pierwszej wizyty u fizjoterapeuty czy rehabilitanta, koniecznie nie wahaj się i zadaj je. Jesteśmy tu dla Ciebie, dlatego postaramy się rozwiać wszystkie Twoje wątpliwości!