Drenaż limfatyczny podobnie jak rehabilitacja mają pozytywny wpływ na kondycję naszego ciała. Ten pierwszy idealnie sprawdza się do usprawnienia przepływu limfy w naszym organizmie, co poprawia metabolizm i przyśpiesza procesy detoksykacyjne. Dzięki temu organizm może szybciej się oczyścić i zregenerować. Kiedy zatem warto zdecydować się na zabieg masażu limfatycznego i jakie są ewentualne przeciwwskazania?
 

 

Jakie są wskazania do wykonania masażu limfatycznego?

Drenaż limfatyczny jest rodzajem masażu uciskowego, który usprawnia zarówno krążenie limfy, jak i płynów tkankowych. Osoba wykonująca drenaż mechanicznie przepycha zalegającą chłonkę, kierując się w stronę węzłów chłonnych. Masowane są dolne i górne kończyny, brzuch, klatka piersiowa, grzbiet, kark, twarz i nawet głowa. Na początku jest to głaskanie, które kończy się uciskaniem wzdłuż naczyń limfatycznych. Wskazaniami do przeprowadzenia masażu limfatycznego są obrzęki, stany pourazowe, usprawnienie krążenia limfy, rehabilitacja po mastektomii, wzmocnienie systemu immunologicznego, długotrwałe unieruchomienia, żylaki kończyn dolnych, stany po oparzeniach, oczyszczenie organizmu z toksyn, przyśpieszenie przemiany materii, zakrzepica dużych tkanek kończyn dolnych.
 Na masaż uciskowy jak najbardziej mogą zdecydować się osoby z niewydolnością żylną, neuropatiami, chorobami zwyrodnieniowymi stawów, dną moczanowa i otyłe oraz borykające się z zespołem Raynauda i cieśni nadgarstka. Drenaż limfatyczny polecany jest również przy zaburzeniach troficznych skóry.
 

Kiedy nie powinno się decydować na masaż limfatyczny?

Chociaż z zabiegu drenażu limfatycznego płynie wiele korzyści zdrowotnych, to jednak nie w każdym przypadku może on zostać wykonany. Istnieją bowiem pewne przeciwwskazania do przeprowadzenia masażu uciskowego. Zaliczają się do nich choroby nowotworowe i zakaże, obrzęki i wysiewne w stanie ostrym, każda choroba przebiegająca z podwyższoną temperaturą ciała i zapalenie żył w stanie ostrym. Nie zaleca się drenażu limfatycznego osobom z padaczką, jaskrą, niewydolnością wątroby, wszczepionym rozrusznikiem serca, chorobami układu sercowo-naczyniowego oraz kobietom ciężarnym czy też mającym miesiączkę.