Masaż relaksacyjny ma niemal niezwykłe właściwości i cieszy się bardzo dużą popularnością. W natłoku ciągłych obowiązków, szybkiego i stresującego życia, każdemu przyda się czasem chwila wytchnienia i błogości. Doskonale nadaje się do tego masaż relaksacyjny. Jakie są sposoby jego wykonania? Jak zrobić najlepszy masaż relaksacyjny? Oto 20 porad od fizjoterapeuty!

Jak zrobić dobry masaż relaksacyjny - rehamobile.pl
Czym jest masaż relaksacyjny?

W pierwszej kolejności należy odpowiedzieć sobie na najważniejsze pytania: Czym jest masaż relaksacyjny i co tak na prawdę ma nam dać?

Masaż relaksacyjny to nie tylko oddziaływanie mechaniczne na ciało pacjenta. Jest to również zabieg, który traktuje organizm człowieka w sposób holistyczny. Oczywiście, tak jak podczas każdego masażu, tak i podczas masażu relaksacyjnego, opracowywane są tkanki miękkie (np. mięśnie). To jednak nie wszystko.

Wykonując masaż relaksacyjny, fizjoterapeuta poprzez odpowiednie techniki może dosłownie uspokoić i wyciszyć pacjenta. Masaż relaksacyjny ma dać nie tylko błogie uczucie rozluźniającego się ciała, ale także wpłynąć na zwolnienie myśli, odreagowanie stresu i naładowanie energią na kolejne dni.

Jak zrobić dobry masaż relaksacyjny?

Co zrobić, gdy chcesz samodzielnie nagrodzić kogoś bliskiego chwilą relaksu? Kilka poniższych wskazówek na pewno zwróci Twoją uwagę. Sprawdź jak się przygotować, by osiągnąć najlepsze efekty!
Pierwsze 10 wskazówek dotyczyć będzie wyboru miejsca i przygotowania odpowiednich warunków, natomiast kolejne 10 to techniki oraz czas wykonywania masażu.

1) Wybór miejsca
Wybierz takie miejsce, które będzie odosobnione. Ważne, aby nic podczas zabiegu Ci nie przeszkadzało, a zbędne hałasy nie rozpraszały ani osoby masowanej, ani terapeuty.

Ważne jest również to, by pomieszczenie miało odpowiednią temperaturę, ponieważ osoba masowana, będąc odkryta, może niepotrzebnie marznąć, jeśli temperatura w pomieszczeniu będzie zbyt niska.

2) Oświetlenie
Znajdź pomieszczenie, w którym panuje półmrok. Możesz również wykorzystać świece, które rozświetlą miejsce w przyjemny sposób, nie drażniąc osoby poddającej się zbiegowi.

3) Muzyka
Ważne, by nie była ustawiona zbyt głośno, ponieważ może przeszkadzać w zrelaksowaniu się osobie masowanej. Najlepiej jeśli będzie spokojna, oparta na dźwiękach przyrody. Możesz również skorzystać z gotowych ścieżek dźwiękowych przygotowanych do zabiegów relaksacyjnych w SPA.

Prostym rozwiązaniem jest też zadanie pytania osobie masowanej, jaki typ muzyki czy dźwięków pozwala jej się zrelaksować. Wbrew pozorom, większość ludzi jest w stanie odpowiedzieć bez zastanowienia na to pytanie. Ze spełnieniem jej oczekiwań nie powinno być jednak żadnego problemu, ponieważ w sieci znajdziesz mnóstwo ścieżek dźwiękowych przygotowanych specjalnie do masażu.

4) Sprzęt
Do wykonania masażu relaksacyjnego na pewno najlepsze byłoby łóżko przeznaczone do masażu. Jeżeli jednak go nie masz, co jest prawdopodobne, możesz wykorzystać zwykłe łóżko - najlepiej wąskie, by dostęp do osoby masowanej był ułatwiony z każdej strony.
Możesz również skorzystać ze stołu, na którym położysz coś, co zmiękczy powierzchnię dla osoby leżącej, by było jej maksymalnie wygodnie.

5) Ręczniki
Będą niezbędne do okrycia osoby masowanej - zarówno w trakcie, jak i już po zabiegu.

6) Preparaty i olejki do masażu
Koniecznie zapytaj osoby, którą będziesz masować o to, czy nie jest uczulona na preparaty, które zamierzasz wykorzystać do wykonania masażu relaksacyjnego. Wspólnie możecie wybrać zarówno zapach olejków, jak i ich rodzaj.

Podczas masażu relaksacyjnego będzie Ci potrzebna większa ilość olejku. Masaż jest bardzo płynny, dlatego nie może ocierać skóry czy też wchłaniać się zbyt szybko.
Proponuję zwykłą oliwkę (może być dziecięca) albo taką, która jest przystosowana do wykonywania masażu. Świetnie sprawdzają się również olejki aromaterapeutyczne bądź masło shea.

7) Pora zabiegu
Postaraj się, aby terminem wykonywania zabiegu był wieczór. Dlaczego? Ponieważ bardzo prawdopodobne będzie to, że osoba masowana nie będzie miała już przed sobą żadnych obowiązków, dzięki czemu pozostanie bardziej rozluźniona, a podczas samego masażu wypocznie z „lekką głową”.

8) Wcześniej zaplanuj na czym skupisz masaż relaksacyjny
Przemyśl na jakich częściach ciała chcesz się skupić, by poinformować osobę poddającą się zabiegowi o tym, które części garderoby będą konieczne do zdjęcia, by podczas masażu już tego nie robić.

9) Zadbaj również o swoją wygodę
Pozycja leżąca ma być dla osoby masowanej jak najbardziej wygodna, ale nie zapominaj, że również Tobie ma pozwolić dotrzeć do partii, które będziesz opracowywać. Łóżko czy stół nie może być więc za niskie, by Twój kręgosłup nie ucierpiał z powodu niewygodnej pozycji.

10) Skontroluj stan zdrowia i skóry osoby masowanej
Przed rozpoczęciem zabiegu zapytaj osobę masowaną o jej samopoczucie tego dnia – jeśli okaże się, że nie jest ono za dobre, może lepiej przełożyć masaż? Koniecznie również obejrzyj skórę osoby masowanej przed zabiegiem, by sprawdzić czy nie ma na niej niepokojących zmian chorobowych.

Teraz czas na wskazówki dotyczące samego wykonywania masażu relaksacyjnego:

11) Zanim rozpoczniesz masaż, sprawdź temperaturę Twoich dłoni. Ważne, by były odpowiednio ciepłe, a dotyk dla osoby masowanej pozostawał przyjemny.

12) Nałóż na ciało odpowiednią ilość olejku, aby później nie przerywać masażu, co chwilę uzupełniając preparat.

13) Delikatnymi ruchami głaskania rozprowadź olejek po całym ciele lub okolicach, które będziesz masować. Ważne, by ruch był delikatny, niezbyt mocny – tak, aby rozgrzał ciało.

14) Staraj się nie skupiać tylko na jednej części ciała, tylko płynnymi ruchami masuj całe ciało. Najbardziej odpowiednie będą różnego rodzaju głaskania i niezbyt mocne rozcierania.

15) Masaż relaksacyjny nie powinien być w trakcie przerywany ze względu na to, że osoba masowana może nie osiągnąć pełnego odprężenia - pauzy mogę ją „wybudzać” z błogiego stanu zrelaksowania.

16) Podczas masażu zwróć uwagę, aby ruchy były wykonywane bardzo powoli, ponieważ zbyt szybki ruch może przerwać relaks osoby masowanej.

17) Ważne, by podczas zabiegu panowała cisza, więc postaraj się nie rozmawiać z osobą, którą będziesz masować.

18) Wykonuj naprzemiennie podłużne i poprzeczne ruchy. Postaraj się, aby były jak najbardziej płynne.

19) Masaż całego ciała powinien trwać od 60 do 90 minut.

20) Po zakończonym masażu okryj osobę masowaną i pozostaw ją samą na ok. 15 minut, aby odpoczęła po wykonanym zabiegu.
 
Większość wskazówek dotyczy profesjonalnego masażu, ale z pewnością mnóstwo satysfakcji sprawi Ci podejście do masażu relaksacyjnego właśnie w taki sposób. Zastosowanie się do ww. 20 porad jak zrobić najlepszy masaż relaksacyjny na pewno sprawi przyjemność komuś bliskiemu.

Odpowiednio wykonywany masaż na pewno zadowoli Twojego partnera lub partnerkę - nawet jeśli nie jesteś dyplomowanym terapeutą!

Gdybyś miał jakiekolwiek pytania lub wątpliwości, zapraszam do kontaktu! A tymczasem – powodzenia w wykonaniu jak najlepszego masażu relaksacyjnego. Koniecznie daj znać jak Ci poszło!
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15