Dobrze przeprowadzona rehabilitacja kręgosłupa może przynieść ogromną ulgę w dolegliwościach bólowych. Efekt powinien utrzymywać się długotrwale, nawet przez kilka lat. Długość rehabilitacji zależy od indywidualnego przypadku. Jest to idealna opcja dla tych, którzy borykają się z uporczywymi dolegliwościami np. bólem kręgosłupa w przypadku długotrwałego stania lub siedzenia. Współczesna medycyna proponuje nam szereg metod rehabilitacyjnych.

Metoda TENS

TENS, czyli Przezskórna Elektrostymulacja Nerwowo-Mięśniowa stosowna jest zwykle w przypadku rehabilitacji odcinka lędźwiowego. Metoda ta polega na przyklejeniu specjalnych elektrod. Warto dodać, że nie muszą być one umieszczane dokładnie w miejscu bólu. Przez elektrody przebiega prąd o średnim lub wysokim natężeniu. Taki sposób rehabilitacji zwykle wykorzystywany jest w przypadku przewlekłych dolegliwości bólowych.
Prąd przechodzący przez elektrody ma za zadanie stymulować mięśnie przykręgosłupowe. Działa również rozluźniająco, co łagodzi dolegliwości bólowe. Zmianę można zauważyć już po pierwszym zabiegu.

Trzeba pamiętać, że tej metody rehabilitacji nie można stosować w przypadku osób, które cierpią na zaburzenia rytmu pracy serca, czy też takich, które posiadają rozrusznik serca.
 

Trakcja odcinka lędźwiowego

Rehabilitacja poprzez trakcję ma różne postacie. Można wyróżnić trakcję ruchową, gdzie zabieg wykonywany jest podczas poruszania się pacjenta po bieżni. Istnieje również trakcja statystyczna, która wykonywana jest w pozycji leżącej. Ulgę można poczuć już po pierwszym zabiegu. Standardowy zabieg trwa około 30 minut.

Warto wspomnieć o tym, że ilość zabiegów zależy od indywidualnego przypadku. Niekiedy wystarczy jedynie kilka trakcji, innym razem należy wykonać ich aż kilkanaście. Rehabilitacja przeprowadzana jest aż do momentu, gdy ból całkowicie ustaje. Trzeba jednak pamiętać o tym, że rehabilitacja nie eliminuję źródła problemu, a jedynie same objawy. Jeśli ból kręgosłupa związany jest z chorobą, to dyskomfort może powrócić.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15