Na poziomie amatorskim uprawianie sportu najczęściej wiąże się z chęcią utrzymania dobrej kondycji fizycznej, poprawą samopoczucia i spędzeniem czasu na świeżym powietrzu w gronie przyjaciół. Chcąc pozbyć się zbędnych kilogramów, aktywność fizyczna ma kluczowe znaczenie, zwłaszcza jeśli jest wykonywana regularnie, w połączeniu z dostosowaną do potrzeb dietą i trybem życia. Niezależnie od przyczyn, dla których cieszymy się aktywnością sportową, zdarza się, że organizm buntuje się, odmawiając wykonywania wysiłku fizycznego. Bariera, która pojawia się w momencie, gdy trenujemy dużo, może być oznaką przetrenowania. 

W jaki sposób objawia się przetrenowanie?

Przetrenowanie jest odczuwalne jako przewlekłe zmęczenie organizmu, objawiające się bólem mięśni podczas wykonywania wysiłku, spadkiem ogólnej wydolności organizmu oraz niechęcią do aktywności oraz zwiększania swoich możliwości. Ogólne przygnębienie, które jest powodem zastanawiania się nad zasadnością treningów wpływa często na rzeczywiste obniżenie sprawności. Jak uniknąć objawów przetrenowania, aby móc cieszyć się sportem? Przede wszystkim należy dostosować rodzaj, ilość oraz intensywność aktywności sportowej do swoich aktualnych możliwości. Nie można przyłączać się do osób, które trenują o wiele dłużej, reprezentując zupełnie inny poziom przygotowania. Poza dostosowaniem poziomu do swoich warunków, niezwykle ważne jest spojrzenie w stronę regeneracji. 

Regeneracja po wysiłku kluczem do sukcesu

Niepełna regeneracja, połączona z dużym wysiłkiem fizycznym szybko prowadzi do przetrenowania, które objawia się zmęczeniem i niechęcią do treningu. Po wykonaniu swoich, sportowych założeń warto skorzystać z chwili relaksu, jaką oferuje masaż sportowy. Rozluźnienie oraz masaż mięśni wpłyną pozytywnie na działanie organizmu oraz samopoczucie. Osoby, które uprawiają sport nie powinny zapominać o diecie, dostosowanej do swoich, zwiększonych potrzeb. Niektóre produkty wpływają na zakwaszenie organizmu, inne podnoszą poziom zawartej w nim wody. Dla sportowców, nawet na poziomie amatorskim dieta może znacznie wpłynąć na możliwość zbudowania formy oraz osiągania efektów. Odpowiednia ilość snu jest konieczna i nie da się jej zastąpić suplementami. 
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15