Mnóstwo osób nie ma pojęcia, kim jest fizjoterapeuta i czym w zasadzie się zajmuje. Wyobrażają sobie, że z jego pomocy należy korzystać dopiero w przypadku poważnych urazów ciała czy rehabilitacji po wypadku. Jest to częściowo prawdziwe wyobrażenie, jednak nie do końca poprawne. Kim jest fizjoterapeuta, co to jest fizjoterapia i dlaczego warto to wiedzieć? Odpowiedź w poniższym artykule.

Co to jest fizjoterapia? Czy fizjoterapia = rehabilitacja?

Fizjoterapia to dział medycyny, który zajmuje się leczeniem przez wykorzystanie czynników fizycznych, takich jak prąd, dotyk, światło, ciepło, zimno, woda, ruch czy pole magnetyczne. Każdy z tych czynników oddziałuje w inny sposób na ludzkie ciało, dzięki czemu fizjoterapia roztacza bogaty wachlarz usług dla osób z różnymi „cielesnymi” problemami.
Pomimo tego, że rehabilitacja zazwyczaj kojarzy się z dochodzeniem do pełnej bądź przynajmniej poprawnej sprawności ruchowej po różnego rodzaju urazach, w gruncie rzeczy jest tym samym, co fizjoterapia. Rehabilitacja zatem „równa się” fizjoterapia, jednak jest to nieco starsze określenie „fizjoterapii”.


Fizjoterapia - czy warto?

Nasze życie to szereg przyzwyczajeń i uproszczeń. Ludzki mózg również lubi być leniwy, dlatego zapamiętuje nasze ruchy (nawet te niepoprawne) i tworzy z nich pewnego rodzaju schematy. Dobrze, jeśli są one poprawne, jednak chyba nie zaskoczę Cię, jeśli stwierdzę, że ludzie większość ruchów wykonują niepoprawnie – począwszy od zwykłego schylenia się po przedmiot, który przed chwilą znalazł się na podłodze, a skończywszy na wnoszeniu mebli do nowego mieszkania.

Tutaj kluczową rolę odgrywa fizjoterapeuta, który w odpowiedni sposób pomoże rozwinąć, utrzymać i przywrócić maksymalną i poprawną zdolność ruchową i funkcjonalną człowieka. Szczególnie przydaje się to w przypadku dochodzenia do sprawności po urazach czy chorobach, jednak niezwykle istotne jest także w codziennym funkcjonowaniu w pełni zdrowych ludzi.
Odpowiedź jest więc tylko jedna i nasuwa się sama – warto udać się do fizjoterapeuty i skorzystać z jego porad, wiedzy i doradztwa. Swoimi metodami leczniczymi oraz odpowiednimi ćwiczeniami wprowadzi korekty do postawy, ruchu oraz pomoże dojść do sprawności po urazach. Fizjoterapia jest niezastąpiona w leczeniu i korekcji ludzkiego ciała, a różnice po jej zastosowaniu dosłownie widać, (czasem słychać) i czuć.
 

Fizjoterapeuta – jak ważny może być dla Ciebie?

Bóle kręgosłupa i pleców to zmora XXI wieku – głównie przez częstą jazdę samochodem oraz pracę za biurkiem. Fizjoterapeuta pomoże więc usunąć procesy chorobowe lub też ich następstwa. Oprócz tego, tzw. profilaktyczne wizyty u fizjoterapeuty również są wskazane – poprzez odpowiednie działania i ćwiczenia specjalisty można całkowicie zapobiec niektórym schorzeniom, ich nawrotom lub też całkowicie zatrzymać postęp niektórych z nich. Dzięki takiemu ekspertowi można o wiele szybciej odzyskać sprawność ruchową.

W przypadku osób po wypadkach, urazach czy schorzeniach, fizjoterapeuta jest niezbędny. Jego profesjonalne metody i ćwiczenia sprawią, że krócej będzie trwać niesamodzielność po jakimkolwiek urazie, a osoby „chore” szybciej wrócą do zdrowia. Rehabilitacja jest w ich przypadku absolutnie niezastąpiona i na szczęście doceniania przez nich samych, a także ich rodziny.

czym jest fizjoterapia, fizjoterapia, fizjoterapeuta, rehamobile.pl
 Co robi fizjoterapeuta? Jak wybrać dobrego fizjoterapeutę?

Fizjoterapeuta w swojej pracy skupia się głównie na ludziach, ich dolegliwościach, problemach, schorzeniach, urazach czy złych nawykach ruchowych, które powodują ból i dyskomfort. Ludzkie ciało jest pewnego rodzaju narzędziem do wykonywania pracy (przy biurku, fizycznej, sportowej itp.) i naturalne jest, że przez codzienne „użytkowanie” również w jakimś stopniu się zużywa. Konieczne jest więc zrobienie „przeglądu” w postaci wizyty u fizjoterapeuty, który stwierdzi czy pozornie zdrowy człowiek na pewno jest w pełni zdrowy i czy jego ciało nie stawia oporu w wykonywaniu codziennych, wcale nie łatwych czynności.
Fizjoterapeuta to zawód oparty głównie na nauce – konieczne jest, by dobry fizjoterapeuta był odpowiednio wyedukowany, posiadał certyfikaty, szkolił się, brał udział w kursach i nieustannie poszerzał swoją wiedzę i umiejętności.

Fizjoterapeuta angażuje chorego w rehabilitację, która staje się bardziej interaktywna. Powinien również edukować swoich pacjentów oraz zwiększać ich świadomość poprzez dzielenie się obserwacjami, wiedzą oraz postępami w ich rehabilitacji. Terapia staje się interaktywna, ponieważ w fizjoterapii ogromne znaczenie ma również samodzielny udział w leczeniu i wykonywanie ćwiczeń już poza gabinetem specjalisty. Dobry fizjoterapeuta powinien zatem odpowiednio zapoznać swoich pacjentów z ćwiczeniami, które ci mają potem wykonywać w domowym zaciszu.


Czy fizjoterapia może zaszkodzić?

Jeśli wybierzesz odpowiedniego specjalistę to fizjoterapia nie będzie mieć dla Ciebie żadnych skutków ubocznych. Wręcz przeciwnie – poczujesz się lepiej, doskwierające Ci bóle zaczną ustępować, nabierzesz większej świadomości ruchowej oraz tej związanej z własnym ciałem. Co ciekawe, z usług fizjoterapeuty możesz skorzystać w każdej chwili swojego życia, do czego absolutnie zachęcam. Jak wspominałem na wstępie, prawie każdy z nas posiada złe nawyki ruchowe, które wypracował jego mózg na podstawie często powtarzanych niepoprawnych schematów. Nawet po jednej wizycie poczujesz dużą ulgę i poprawę. Fizjoterapia stosowana przez specjalistów jest bezpieczna i nie ma skutków ubocznych. Problemem jest jedynie wybór profesjonalnego gabinetu, dlatego zawsze odpowiednio zastanów się przed podjęciem decyzji. Zapytaj znajomych, sprawdź opinie i informacje w Internecie.
 

W czym może pomóc Ci fizjoterapeuta?

Fizjoterapeuta ze względu na swoją bogatą wiedzę i odpowiednie przygotowanie poparte certyfikatami i opiniami zadowolonych klientów może pomóc Ci w wielu przypadkach. Z pewnością przyda się do:
  • zmniejszenia bólu (najczęściej spotykane to bóle pleców, kręgosłupa, kolan, stóp i biodra)
  • zmniejszenia lub likwidacji stanów zapalnych czy obrzęków
  • rehabilitacji po urazach, złamaniach, stłuczeniach czy wadach wrodzonych
  • poprawy ogólnego stanu ciała – ćwiczenia stosowane przez fizjoterapeutę mogą mieć duży wpływ na usprawnienie oddychania, procesy przemiany materii, a nawet termoregulację
  • zwalczenia stresu – masaż potrafi skutecznie pomóc odpowiednio się zrelaksować – z pewnością sam nie raz tego próbowałeś, co? Masaż barków, karku, stóp czy pleców? Stres znika jak ręką odjął
  • zmniejszenia skutków niskiej aktywności ruchowej – dobry fizjoterapeuta odpowiednio rozluźni mięśnie swoich pacjentów, poprawi ich koordynację ruchową, zapobiegnie przykurczom mięśni, rozluźni je, a nawet poprawi ich siłę

Fizjoterapia – kiedyś i dziś

Historia fizjoterapii sięga już VI wieku przed naszą erą. Już sam Konfucjusz w swoim systemie filozoficznym zwrócił uwagę na związek pomiędzy odpowiednim ułożeniem ciała a uzyskiwanymi efektami profilaktycznymi i leczniczymi. Nawet starohinduska joga do osiągnięcia równowagi psychofizycznej i lepszej wydolności organizmu stosowała ćwiczenia gimnastyczne.
Na przełomie V/IV wieku przed naszą erą już sam Hipokrates, który był greckim lekarzem, zalecał stosować gimnastykę razem z codzienną higieną i prawidłową dietą. Później było już tylko lepiej – zostały usystematyzowane schorzenia i wady kręgosłupa oraz udowodniono zbawienny wpływ gimnastyki ciała na samopoczucie, sprawność ruchową i zadowolenie z życia.

Skoro więc już w odległych czasach zwracano na to uwagę, śmiało można rzecz, że fizjoterapia ma bardzo długą historię i bogate korzenie i nie można przejść obok niej obojętnie.
Oprócz samej świadomości, nauki i kolejnych dowodów na ogromny wpływ fizjoterapii na ludzkie życie, zmieniło się też samo postrzeganie rehabilitacji czy wizyty u fizjoterapeuty. Jeszcze kilka lat temu pacjenci trafiali do niego dopiero na zalecenie lekarza ortopedy, neurologa czy reumatologa. W zasadzie trudno było spotkać się z kimś, kto z własnej woli wybrał się do specjalistycznego gabinetu.

Obecnie pacjenci z własnej woli udają się bezpośrednio do fizjoterapeuty, by uzyskać odpowiednią pomoc przy bólach, schorzeniach czy urazach. Mogą więc samodzielnie wybrać takiego specjalistę, który będzie im odpowiadał, a nie tego, do którego skierował ich lekarz.
 

Działy fizjoterapii

Fizjoterapia to szeroka dziedzina, która jest bardzo ogólna i posiada wiele działów bądź technik, które są stosowane przez samych fizjoterapeutów. Z pewnością do fizjoterapii warto zaliczyć:
 
  • kinezyterapia, czyli leczenie ruchem, poprzez gimnastykę i odpowiednie ćwiczenia
  • fizykoterapia, leczenie przez oddziaływanie na organizm różnymi bodźcami fizycznymi (elektroterapia, magnetoterapia, aerozoloterapia, laseroterapia, hydroterapia czyli wodolecznictwo i inne z wykorzystaniem specjalistycznej aparatury)
  • terapia manualna nie jest w zasadzie oficjalnym działem fizjoterapii, ale można scharakteryzować ją jako działanie na pograniczu masażu i kinezyterapii
  • masaż leczniczy to leczenie poprzez dotyk - masażysta dobierając odpowiednie techniki rękoczynów wywołuje określone efekty w ciele
Większość zabiegów fizykalnych działa na poziomie placebo, dlatego w Rehamobile.pl nie przywiązujemy do nich większej wagi. Skupiamy się na zauważalnych dla pacjenta efektach.
Jeśli masz jeszcze jakieś pytania dotyczące fizjoterapii, pracy fizjoterapeuty, rehabilitacji i wszystkiego, co wiążę się z naszą pracą, nie wahaj się napisać ich w komentarzu. Oprócz tego, że pomagamy klientom odzyskać pełną sprawność ruchową i przyjemność z życia, zależy nam także na edukacji innych! Nie bójmy się fizjoterapii :)