W celu lepszego wyjaśnienia, co mam na myśli, przybliżę, na czym polega trening siłowy. Trening siłowy to rodzaj treningu, którego celem jest zwiększenie siły mięśniowej, co często idzie w parze ze zwiększeniem objętości mięśni. Bo im większy przekrój mięśnia tym teoretycznie większa jego siła. W jaki sposób powodujemy wzrost mięśni?

 W bardzo prosty — poprzez stymulację mięsień ćwiczeniami siłowymi, dając bodziec naszemu centralnemu komputerowi (mózgowi), że nasze mięśnie są za słabe i potrzebujemy je zwiększyć. Mózg odbiera sygnał i zaczyna rozbudowę włókien mięśniowych. W celu pobudzenia mięśni do wzrostu należy je maksymalnie przeciążyć tak, aby mózg odebrał właśnie taki sygnał.

Myślicie sobie pewnie, po co mi fizjoterapeuta, przecież nie pomoże mi we wzroście siły mięśniowej lub objętości mięśni?

Rola fizjoterapeuty zaczyna się w momencie, kiedy wskutek treningu stworzą się np. punkty spustowe. Punkt spustowy to miejsce na mięśniu, które zostają przeciążone i zmieniają swoją strukturę w taki sposób, że przestają się rozciągać i kurczyć — wówczas odczuwamy ból.


Punkt spustowy może powodować zwiększone napięcie całego mięśnia, które powoduje ból. Natomiast ból powoduje, że ćwiczymy nieefektywnie, o uprzykrzaniu nam życia codziennego nie wspominając.

Innym przykładem na to, że warto chodzić do fizjoterapeuty, są „naciągnięcia” i naderwania mięśni. Dzieje się to, gdy trening przebiega na większym obciążeniu, niż dany mięsień może znieść lub gdy wykonamy zbyt dużą ilość powtórzeń. Wtedy nasz mięsień nie wytrzymuje obciążenia i „puszcza” nadrywając się lub naciągając.
Kluczowe w leczeniu takich schorzeń jest ciągłe obniżanie napięcia takiego mięśnia, w celu pozwolenia mu na szybszą regenerację. Tutaj właśnie istotną rolę odgrywa fizjoterapeuta, który poprzez manualne ćwiczenia, może znacznie skrócić okres wyłączenia z treningu.

Jeśli Twój trening odbywa się 3-4 razy w tygodniu warto regularnie odbywać cotygodniowe wizyty u fizjoterapeuty, aby usunąć wszystkie punkty spustowe, które stworzyły się w trakcie tygodniowej pracy z obciążeniem oraz poprzez masaż przyspieszyć regeneracje mięśni.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15