W związku z rozwojem nowych form aktywności zawodowej i zmianą trybu życia coraz więcej osób boryka się z bólami kręgosłupa, wadami postawy, zwyrodnieniami stawów, napięciami mięśniowymi i usztywnieniami spowodowanymi przewlekłym stresem. Jedną z form wspomagającą radzenie sobie z tymi problemami jest masaż leczniczy. To forma leczenia dedykowana tym, którzy borykają się z wadami postawy oraz tym, którzy ulegli wypadkom. Dzięki tego rodzaju rehabilitacji możliwe jest złagodzenie bólu związanego ze złamaniami, skręceniami, zwichnięciami, zwyrodnieniami stawów, poważnymi bólami kręgosłupa i innymi patologiami ciała. Jedną z odmian masażu leczniczego jest masaż sportowy

Fizjoterapeutyczne wspomaganie sportowców

Aktywność sportowa, zarówno ta zawodowa, jak i hobbystyczna wiążę się z ryzykiem powstawania objawów patologicznych wynikających z przeciążeń. Przetrenowanie może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych i rozległych kontuzji. Osoby zawodowo uprawiające sport oraz sportowi amatorzy powinni pozostać pod stałą opieką fizjoterapeuty. Wspomaganie aktywności sportowej specjalnymi masażami pozwala uniknąć niechcianych zakwasów, kontuzji, wspomaga regeneracje mięśni po treningu i wzmacnia ogólną kondycję zdrowotną ciała. Jest on formą wyrosłą z masażu klasycznego, ale jest wykonywany przy użyciu większej energii i siły.

Dzieli się na kilka rodzajów:
- kondycyjny (służy podtrzymaniu ogólnej kondycji ciała, szczególnie w trakcie przerwy od treningów),
- treningowy (zwiększa możliwości czynnościowe organizmu), 
- startowy (rozgrzewa mięśnie i przygotowuje do treningu lub zawodów),
- przedwysiłkowy (rozluźnia mięśnie, pobudza do działania, przygotowuje do startu w zawodach),
- powysiłkowy, regeneracyjny (przywraca organizm do formy sprzed wysiłku, regeneruje ciało). 

Masaże sportowe służą wspomaganiu wysiłku fizycznego. Nie powinny z nich korzystać osoby, które nie uprawiają sportu, pacjenci z nowotworami, chorobami układu krążenia oraz kobiety w ciąży. Masaż powinien być spersonalizowany i skonsultowany z lekarzem.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15