Przywracanie sprawności fizycznej
Fizjoterapia polega na rozwoju, odzyskaniu sprawności fizycznej lub też jej utrzymaniu. Jest to dziedzina nauki medycznej. Angażuje wiele bodźców: termicznych, kinetycznych, mechanicznych, elektrycznych, świetlnych, chemicznych oraz rozwój układu ruchu. Najczęściej fizjoterapia stosowana jest u osób, które uległy różnego rodzaju urazom, chorobom lub w związku z wiekiem pogorszyła się ich sprawność fizyczna. Skutkiem fizjoterapii ma być zlikwidowanie następstw I skutków procesów chorobowych. Osoby poddające się takiej formie terapii mają okazję brać udział w różnego rodzaju ćwiczeniach oraz zabiegach z wykorzystaniem specjalistycznego sprzętu.
Zawód: fizjoterapeuta
Osoba, która zajmuje się chorymi, powinna ukończyć specjalistyczne studia. Są to najczęściej studia licencjackie lub magisterskie o kierunkach rehabilitacja ruchowa oraz fizjoterapia. Podobne nauki pobierają lekarze, a także pielęgniarki. Fizjoterapeuci posiadają wiedzę na temat różnego rodzaju chorób, ich przebiegu, a także leczenia. Zajmują się leczeniem schorzeń układu:
- mięśniowego,
- nerwowego,
- mięśniowo-szkieletowego,
- sercowo-naczyniowego
- oddechowego
Najczęściej do gabinetu fizjoterapeuty trafią osoby po przebytych udarach, uszkodzeniach mózgu oraz rdzenia kręgowego. Ludzie korzystający z fizjoterapii często trafią do gabinetu po konsultacjach z neurologiem i chirurgiem. Fizjoterapia jest bardzo popularna w Polsce, w każdym mieście pracuje godny polecenia specjalista.Poznań to jedno w większych miast, gdzie bez większy przeszkód znajdziemy odpowiedni dla nas gabinet. Przed zdecydowaniem się na wybór konkretnej osoby, dobrze jest zasięgnąć opinii znajomych lub przejrzeć oferty dostępne w internecie. Wystarczy wpisać np. “fizjoteraupeta Poznań” i pojawią się wyniki, z którymi warto się zapoznać.