Wraz z wiekiem lub też w wyniku różnego rodzaju urazów i wypadków pogarsza się nasza sprawność fizyczna. Chcąc wrócić do sprawności, musimy poddać się leczeniu, które opiera się na fizjoterapii, bądź jak dawniej mówiono rehabilitacji. Osoba, która pomaga nam wrócić do zdrowia, nazywana jest fizjoterapeutą.

Przywracanie sprawności fizycznej

Fizjoterapia polega na rozwoju, odzyskaniu sprawności fizycznej lub też jej utrzymaniu. Jest to dziedzina nauki medycznej. Angażuje wiele bodźców: termicznych, kinetycznych, mechanicznych, elektrycznych, świetlnych, chemicznych oraz rozwój układu ruchu. Najczęściej fizjoterapia stosowana jest u osób, które uległy różnego rodzaju urazom, chorobom lub w związku z wiekiem pogorszyła się ich sprawność fizyczna. Skutkiem fizjoterapii ma być zlikwidowanie następstw I skutków procesów chorobowych. Osoby poddające się takiej formie terapii mają okazję brać udział w różnego rodzaju ćwiczeniach oraz zabiegach z wykorzystaniem specjalistycznego sprzętu.

Zawód: fizjoterapeuta

Osoba, która zajmuje się chorymi, powinna ukończyć specjalistyczne studia. Są to najczęściej studia licencjackie lub magisterskie o kierunkach rehabilitacja ruchowa oraz fizjoterapia. Podobne nauki pobierają lekarze, a także pielęgniarki. Fizjoterapeuci posiadają wiedzę na temat różnego rodzaju chorób, ich przebiegu, a także leczenia. Zajmują się leczeniem schorzeń układu:

- mięśniowego,
- nerwowego, 
- mięśniowo-szkieletowego,
- sercowo-naczyniowego
- oddechowego

Najczęściej do gabinetu fizjoterapeuty trafią osoby po przebytych udarach, uszkodzeniach mózgu oraz rdzenia kręgowego. Ludzie korzystający z fizjoterapii często trafią do gabinetu po konsultacjach z neurologiem i chirurgiem. Fizjoterapia jest bardzo popularna w Polsce, w każdym mieście pracuje godny polecenia specjalista.Poznań to jedno w większych miast, gdzie bez większy przeszkód znajdziemy odpowiedni dla nas gabinet. Przed zdecydowaniem się na wybór konkretnej osoby, dobrze jest zasięgnąć opinii znajomych lub przejrzeć oferty dostępne w internecie. Wystarczy wpisać np. “fizjoteraupeta Poznań” i pojawią się wyniki, z którymi warto się zapoznać.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15