Bóle pleców i kręgosłupa to coraz częstszy problem, który dotykać może ponad 80% ludzkości. Przyczynami tych dolegliwości jest najczęściej niezdrowy tryb życia, spędzanie zbyt wiele czasu w pozycji siedzącej, na przykład przed komputerem, a nawet zła pozycja podczas snu. Jakie są przyczyny bólu kręgosłupa i jak można sobie pomóc?

Najczęstsze przyczyny bólu kręgosłupa

Jedną z najczęstszych przyczyn bólu kręgosłupa jest dyskopatia, choroba często diagnozowana u ludzi o siedzącym trybie życia. Dotyczy ona przede wszystkim tych osób, które spędzają wiele godzin dziennie przed komputerem, a chorują na nią już nawet osoby po 25 roku życia. Występuje ona najczęściej w odcinku lędźwiowym, a ból promieniuje od dołu do góry. Często mogą towarzyszyć temu także drętwienia pleców.

Zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa, to kolejna przyczyna bólu pleców. W wyniku degradacji chrząstek stawowych powstające narośle kostne powodują zniekształcenia stawów. Jedna z częstych przyczyn bólu kręgosłupa jest także osteoporoza, która jest bardzo powszechna u kobiet po menopauzie. W wyniku tej choroby kości słabną i stają się podatne na złamania i urazy.

Nastawianie kręgosłupa - na czym polega i czy pomaga?

Nastawianie kręgów polega na manipulacji nimi w taki sposób, aby ustawić je odpowiednio. Celem tego zabiegu jest sprawienie, aby kręgi nie uciskały nerwów odchodzących od kręgosłupa, co ma pomóc zniwelować ból, powodując ich rozluźnienie. Jest to zabieg polecany osobom z problemami kręgosłupa, warto jednak wiedzieć, że powinien wykonywać go profesjonalny fizjoterapeuta, a nie znany kręgarz. Skorzystanie z takiego rodzaju usług wykonywanych przez osobę, która nie jest w tej dziedzinie specjalistą, zamiast pomóc, może dodatkowo pogorszyć nasz stan zdrowia.

Prawidłowo wykonany zabieg powinien zlikwidować ból, działając przeciwbólowo, a czasem nawet jest bardzo dobrą alternatywą dla skomplikowanych zabiegów operacyjnych. Jest to dobry sposób na walkę z bólem kręgosłupa, oczywiście, jeżeli wykonywany jest prawidłowo.