Odpowiedni styl życia

Kiedy kręgosłup zaczyna dokuczać, jest to sygnał, że dzieje się z nim co niedobrego. Wiele osób stara się uśmierzyć pojawiający się ból środkami farmakologicznymi. Takie działanie nie rozwiązuje jednak problemu. Aby trwale pozbyć się dolegliwości, warto przyjąć odpowiedni styl życia.
 
Współczesny człowiek większą część dnia spędza w pozycji siedzącej, która jest niekorzystna dla kręgosłupa. Regularna aktywność fizyczna obejmująca pływanie, jazdę na rowerze, jogę lub aerobik pomaga wzmocnić mięśnie brzucha oraz grzbietu i w efekcie pozbyć się bólu. O aktywności fizycznej powinny w szczególności pamiętać osoby z nadwagą. Zrzucenie kilku zbędnych kilogramów pomaga znacząco odciążyć kręgosłup.
 
Bóle kręgosłupa u współczesnego człowieka coraz częściej spowodowane są przewlekłym stresem. Jego efektem jest silne napięcie mięśniowe, które uciska kręgi i nerwy. W takiej sytuacji ulgę przynieść może odpowiednio długi sen, a także zapewnienie sobie relaksu, np. w postaci rozluźniającej kąpieli. W celu uniknięcia napięcia mięśniowego warto również zaopatrzyć się wygodne krzesło, a także wysokiej jakości poduszkę i materac do spania.
 

Specjalistyczna pomoc

Jeśli zmiana stylu życia nie przynosi oczekiwanych skutków, należy poszukać pomocy u specjalistów. Jeżeli ból kręgosłupa wywołany jest nieprawidłową postawą, można skorzystać z terapii manualnej. Jej istota polega na korygowaniu wadliwych ustawień poszczególnych kręgów. Zabiegi wykonywane przez wykwalifikowanego terapeutę są nieinwazyjne i bezbolesne. Pomagają powrócić do pełnej sprawności i trwale pozbyć się dolegliwości bólowych.
 
Osoby szukające specjalistycznej pomocy mogą także udać się do fizjoterapeuty. W walce z bólem pomocny zwykle okazuje się masaż rozluźniający oraz zabiegi przy użyciu lasera bądź elektromagnesu. Laseroterapia i magnetoterapia to skuteczne zabiegi, które pobudzają procesy regeneracyjne organizmu.
 
W ostatnim czasie dużą popularnością cieszy się kinesiotaping. Elastyczne taśmy naklejane na chore miejsce działają rozluźniająco i stabilizująco, przez co przyczyniają się do zmniejszenia dolegliwości bólowych. Pobudzają także działanie układu krwionośnego i limfatycznego.