Co wpływa na zdrowie kręgosłupa??

Kręgosłup człowieka pełni wiele istotnych funkcji. Do najważniejszych należy ochrona rdzenia kręgowego. Stanowi również podporę pomagającą utrzymywać ciało w pozycji wyprostowanej. Żeby ta podpora była solidna, należy o nią odpowiednio dbać. Dzięki temu uniknąć można zmian zwyrodnieniowych, dyskopatii i innych schorzeń, którym towarzyszy duży ból.
 
Osoby, którym zależy na zdrowym kręgosłupie, powinny pamiętać o regularnej aktywności fizycznej. Ruch pomaga wzmocnić i uelastycznić mięśnie brzucha oraz grzbietu odpowiedzialne za utrzymywanie prawidłowej postawy. Szczególnie wskazane jest pływanie. Warto również postawić na aerobik lub jogę. Żeby zadbać o kręgosłup, trzeba zwrócić uwagę na prawidłową pozycję w czasie pracy i snu. Odpowiednio wyprofilowane krzesło, czy ergonomiczna poduszka wymuszają prawidłowe siedzenie i leżenie.
 
Aby uniknąć bólu grzbietu, trzeba też pamiętać o utrzymywaniu odpowiedniej wagi. Otyłość powoduje nadmierne obciążenie kręgów, co może prowadzić do zmian zwyrodnieniowych oraz bólu. W diecie nie powinno zabraknąć wapnia, który stanowi podstawowy budulec kości. W celu poprawienia jego wchłaniania warto sięgnąć po preparaty zawierające witaminę D.
 

Sposoby na poprawę stanu kręgosłupa

Wiele osób zaczyna myśleć o swym kręgosłupie dopiero wtedy, gdy pojawiają się dolegliwości bólowe. Chociaż zmiany zwyrodnieniowe są nieodwracalne, odpowiednia rehabilitacja kręgosłupa może pomóc pozbyć się dysfunkcji, a przez to przyczynić się do poprawy stanu zdrowia. Rehabilitacja powinna zostać poprzedzona badaniami, takimi jak rtg oraz rezonans, które pomogą znaleźć źródło problemów. Dopiero po znalezieniu przyczyny bólu, można rozpocząć próby jego usunięcia.
 
Dużo problemów z grzbietem spowodowanych jest długotrwałym napięciem mięśni, wywołanym stresem lub przyjmowaniem nieprawidłowej postawy. Do najbardziej skutecznych zabiegów rozluźniających mięśnie należy klasyczny masaż wykonywany przez wykwalifikowanego masażystę lub fizjoterapeutę. Masaż działa nie tylko rozluźniająco, ale także przeciwzapalnie, ponieważ wpływa na lepsze dotlenienie organizmu i szybsze usuwanie z niego produktów przemiany materii.
 
W celu poprawienia stanu kręgosłupa, warto zdecydować się również na kinezyterapię. Jest to forma leczenia wykorzystująca różne formy ruchu. Specjalnie dobrane ćwiczenia pomagają poprawić ruchomość kręgów, siłę mięśni, a także ogólną sprawność i wydolność organizmu. Osoby decydujące się na taką terapię, uczą się kształtować prawidłowe nawyki ruchowe, co pozwala na powstrzymanie procesów zwyrodnieniowych kręgosłupa i ograniczenie bólu.