Trochę ruchu
Najważniejsze jest zadbanie o to, aby przez kilka godzin pracy nie pozostawać nieustannie w pozycji siedzącej. Co pół godziny warto wstać, poprzeciągać się chwilę, unosząc wysoko ręce oraz poruszać głową na prawo i lewo.
Maści i okłady
W przypadku szczególnie bolesnej dolegliwości kręgosłupa można ją załagodzić poprzez stosowanie aromatycznej kąpieli z olejkami eterycznymi. Dobrym sposobem jest także używanie maści borowinowej, olejku miętowego albo żelu czy nalewki z arniki. Maścią należy obficie smarować bolesne miejsce i masować okrężnymi ruchami aż do momentu wchłonięcia. Pomocne okażą się także gorące okłady kupione w aptece.
Bezpieczeństwo i higiena pracy
Lepiej zapobiegać bólowi niż go leczyć, dlatego najważniejsze jest zadbanie o komfort w czasie pracy. Biurko na stanowisku powinno przede wszystkim umożliwić wygodne korzystanie z komputera. Najlepsze na pewno będą biurka z elektrycznie regulowaną wysokością, którą można dopasować do swojego wzrostu. Niemniej ważne są odpowiednie krzesła biurowe z regulacją wysokości oraz odchylenia oparcia oraz siedziskiem ustawionym w taki sposób, by stopy były mocno oparte o podłoże, w związku z czym ciężar nie będzie nierównomiernie rozkładał się na kręgosłupie.
Monitor i klawiatura
Rozmieszczenie monitora i klawiatury również ma wpływ na ból kręgosłupa. Monitor powinien być ustawiony w taki sposób, aby pracownik mógł patrzeć na środek ekranu lekko w dół. Kierując wzrok do góry obciąża się bowiem górny odcinek kręgosłupa. Ponadto monitor powinien być ustawiony bokiem do źródła światła. Klawiaturę należy natomiast umieścić na blacie biurka co najmniej w odległości 10 centymetrów od krawędzi, żeby uniknąć unoszenia nadgarstków podczas pisania, ale jednocześnie umożliwić ich swobodne oparcie na biurku.