Ból kolana najczęściej jest wynikiem urazu, jednak równie dobrze może sygnalizować poważną chorobę czy infekcję bakteryjną. Jedno jest pewne – bólu nie można bagatelizować. A jakie mogą być jego przyczyny?

Stan zapalny

Jedną z najczęstszych przyczyn bólu kolana jest stan zapalny wywołany zapaleniem kaletki maziowej, która znajduje się między kośćmi a mięśniami, ścięgnami lub skórą. Zadaniem kaletek jest oddzielenie od siebie kości, by nie występowało nieprzyjemne i bolesne tarcie. Stan zapalny może pojawić się także w przypadku nadmiernego obciążenia stawów, szczególnie w przypadku osób, które w swojej pracy noszą ciężkie przedmioty.
 

Zmiany zwyrodnieniowe

Ból kolan może być także spowodowany otyłością, w związku z którą stawy są nadmiernie obciążone, gdyż muszą utrzymać duży ciężar. Przyczyną bólu kolan mogą być ponadto urazy spowodowane zbyt intensywnymi ćwiczeniami fizycznymi, skręceniami, zwichnięciami czy nawet przewlekłymi schorzeniami. Typowym symptomem zmian zwyrodnieniowych jest sztywnienie i ból podczas schodzenia ze schodów, a także trzeszczenie w stawie. Może pojawić się także zaczerwienienie i obrzęk.
 

Infekcje bakteryjne

Silny ból i obrzęk występujący przy zaczerwienionej skórze, a czasem i podwyższona temperatura mogą być oznakami zakażenia kolana. Do takiej infekcji dochodzi w wyniku urazów ze skaleczeniem czy w związku z podaniem do kolana leków w nieodpowiednich warunkach.
 

Choroby reumatyczne

Ból oraz nawracający wysięk w kolanie mogą być także objawem zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa. Reumatologiczne zapalenie stawów również niekiedy najpierw atakuje kolana, a dopiero później nadgarstki czy małe stawy rąk. W takim wypadku kolano boli przy każdym kroku, pojawia się obrzęk i zaczerwienienia skóry. Kolejnym objawem jest poranna sztywność stawu utrzymująca się około godziny. W przypadku przewlekłych chorób reumatycznych może występować ponadto stan podgorączkowy czy ogólne rozbicie i brak apetytu.